Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor - SBKMSBKM

SPORCU, BECERİ, KOORDİNASYON EĞİTİM MERKEZİ (SBKM)

 

SBKM EĞİTİMİ NEDİR?

Türkiye’nin ve Kocaeli’nin Amatör sporda ki en önemli markası olan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor Kulübü bünyesinde bulundurduğu 29 branştaki, 100 Antrenör ve 40.436 sporcudan oluşan dev kadrosuyla, 2004 yılından bugüne toplam 2690 derece elde ederek ulaşılması zor bir rekora imza attı. 2012 Olimpiyatlarına 9, 17. Akdeniz Oyunlarına ise 12 sporcuyla katılan Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor, 2020 Olimpiyatlarına katılım noktasında sporcu, antrenör ve velileriyle hedeflerini belirdi. Kağıtspor Eğitim komisyonu tarafından "KAĞITSPOR AKADEMİ" projesi kapsamında; Sporcu, antrenör ve velilerin akademik eğitim çalışmaları uzman eğiticilerle sürdürülüyor. Kağıtspor Akademi projesi kapsamında Sporcu Beceri Koordinasyon Eğitim Merkezi (SBKM); Çocukların sosyal, duygusal, zeka ve fiziksel gelişimi dikkate alınarak hazırlanmış özel bir eğitim programdır. 2014 yılında kurulan proje ile kulüp bünyesine gelen 3 ile 9 yaşlarındaki minik sporcular SBKM Havuzuna dahil edilerek eğitim sürecine alınıyor. Belli bir plan ve program çerçevesinde çeşitli aktivite, egzersiz ve oyunlarla çocuğun sürat, denge, kuvvet, esneklik ve koordinasyon gibi motor becerilerinde mevcut durumunu, gelişim sürecini ve gelecek için yol haritası belirleniyor. Ayrıca, özgüven, liderlik, karar verme gibi sosyal gelişimleri de destekler ve sporun kültür olarak kazanılması hedefleniyor.

SBKM EĞİTİM SİSTEMİNİN AMACI

Gerekli olan yeteneklerin erken zamanda gelişimini belirlemektir. O halde okul öncesi çocuklar çok sayıda basit hareket becerileri kazanmalıdır. Motorik yetenekler doğru öğrenilmelidir.

Yürüme, koşma, atlama, tutma, sallanma, yuvarlanma, sıçrama gibi alıştırmalar ve sınırlı uygulanacak kuvvet geliştirmeleri, yine denge ve hareketliliğin gelişimi de okul öncesi dönem için önemlidir. Çünkü okul döneminde (ilköğretim) uygulanacak beceri-koordinasyon alıştırmaları, okul öncesi dönemde alındığında, okul dönemi için tam anlamıyla altın değerinde olacaktır.

Uyarıcı bir çevre çocuğun fiziksel potansiyelini kullanmasını hızlandırır, geliştirir. Özellikle; beceri-koordinasyon ile desteklenen alıştırmalar, özgürlüğün ve özgüvenin gelişimine ön ayak olarak, tüm çocuklarımız için büyük değeri içerir. Beceri-koordinasyon dersi tüm spor dallarının temelini oluşturmakta ve okul öncesi çocukların hem sportif hem de sosyal yönden gelişimleri açısından önem teşkil etmektedir.

KOCAELİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE KAĞITSPOR SBKM EĞİTİMİNİN FAYDALARI

3-9 yaş arası çocukların, temel sporcu beceri ve koordinasyon eğitimi alarak,

Fiziksel olarak;

Kemik ve kas yapılarının güçlenmesi

Sinir – kas koordinasyonlarının gelişmesi

Sürat, çeviklik, kuvvet, esneklik ve koordinasyon özeliklerinin gelişmesi

Vücutlarındaki oksijen dolaşımlarının artması

Diyabet ve kalp hastalıkları riskine karşı korunmaları sağlanırken

Sosyal olarak;

Özgüven ve karar verebilme becerisi artırılır

Liderlik özelliği geliştirilir

Takım olarak çalışmak ve oynamak öğretilir.

DEĞERLENDİRME

SBKM Merkezi’nde çocukların gelişimi süreçleri alanında uzman eğitmenlerimiz tarafından belirli dönemlerde yapılan motor becerileri ölçümleri, bireysel gözlemler ve fiziksel yapı değerlendirmeleri ile takip edilir.

Değerlendirmede yapılan fiziksel ölçümler

-Kuvvet ölçümleri

-Denge ölçümleri

-Esneklik ölçümleri

-Sürat ölçümleri

-Sporcu Beceri Ve Gelişim ölçümleri

-Koordinasyon ölçümleri

SBKM PROJESİ EĞİTİM PROGRAMI

Hafta içi günlerinde çevre anaokulları veya çocuk gelişim merkezlerinin katılabileceği ders programı sistemi ile eğitimleri düzenli bir şekilde sağlanır. Ayrıca hafta sonları için özel grup çalışmaları yapılmaktadır.

EĞİTMENLER VE UZMAN DAVRANIŞLAR

SBKM projesi eğitmenleri, üniversitelerinin ilgili alanlarından mezun, yeniliklere yakından takip eden, enerjik ve gelişime açık bir ekiptir. Eğitmenlerimiz, sistematik olarak teorik ve uygulamalı eğitim aşamalarında aktif rol almaları sağlanmaktadır.

SBKM projesi, çocuklara vermiş olduğu eğitimlerin hazırlanma ve uygulanma aşamasında psikolog ve spor eğitimcileri ile iş birliği yapmaktadır. Ayrıca çocukların özel durumlarına karşı her an danışmanlık almaktadır.

EĞİTİM ALANI VE MALZEMELER

SBKM projesi Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor Kulübü Vinsanda bulunan cimnastik salonunda çocuklara eğitim kalitesine uygun genişlikte, güvenli, temiz ve iyi havalandıran ortamlarda spor yapma imkanı sunar.Eğitimlerde kullanılan malzemelere oldukça önem veren Kağıtspor Kulübü çocukların sağlığını ve güvenliğini öncelikli olarak değerlendirmektedir.

 

© Copyright 2014 Kocaeli Büyükşehir Belediye Kağıtspor - SBKM
VAVSE İnternet Hizmetleri